Menu Zamknij

Festiwal Jarocin

Festiwal w Jarocinie jest jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali rockowych w Polsce. Jego historia sięga lat 80. XX wieku i wiąże się z ruchem młodzieżowym oraz przemianami społecznymi w tamtym okresie.

festiwal jarocin

Pierwszy Festiwal w Jarocinie odbył się w 1980 roku

Pierwszy Festiwal w Jarocinie odbył się w 1980 roku, na fali rosnącego zainteresowania rockiem i punkiem w Polsce. Początkowo był on skromnym wydarzeniem lokalnym, ale szybko zyskał na popularności i przyciągał coraz większą liczbę uczestników. W kolejnych latach festiwal rozrósł się, stając się jednym z najważniejszych punktów kulturalnych dla młodzieży w Polsce.

W latach 80. i 90. Festiwal w Jarocinie był areną prezentacji różnych nurtów muzyki alternatywnej, takich jak punk, hardcore, reggae czy rock. Wielu polskich zespołów zyskało popularność dzięki swoim występom na tym festiwalu. Do najważniejszych wykonawców, którzy wystąpili na festiwalu w tamtym okresie, należeli m.in.

T.Love, Kult, Dezerter, czy Izrael.

Niestety, w latach 90. festiwal zaczął borykać się z trudnościami organizacyjnymi i finansowymi, co skutkowało jego zawieszeniem na kilka lat. Dopiero w 2005 roku festiwal został reaktywowany dzięki zaangażowaniu nowych organizatorów.

Od tamtej pory Festiwal w Jarocinie odbywa się corocznie, prezentując szeroką gamę gatunków muzycznych, w tym rocka, metalu, punka, reggae i elektroniki. Wydarzenie przyciąga zarówno polskie zespoły, jak i zagranicznych wykonawców. W ciągu ostatnich lat na festiwalu w Jarocinie można było zobaczyć takie gwiazdy, jak Kult, Hey, Acid Drinkers, The Exploited, czy Gogol Bordello.

Historia festiwalu w Jarocinie jest ważnym elementem kultury muzycznej w Polsce i świadczy o wpływie, jaki ruchy młodzieżowe i muzyka alternatywna miały na społeczeństwo w tamtym okresie.